ژانویه 2, 2021

دَمپر

دَمپر ، دریچه یا صفحه ای فلزی می باشد که از پرکاربردترین وسایل کنترل جریان هوا در دستگاه های تهویه مطبوع HVAC نظیر هواساز، پکیج یونیت و یا کنترل جریان هوای داخل کانال و دیگر تجهیزات می باشد.
باز و بسته کردن و همچنین کنترل میزان جریان هوا توسط دمپر امکان پذیر می باشد، همچنین با تنظیم تیغه های دمپر امکان تغییر جهت جریان هوا میسر می گردد.

دمپرها انواع مختلفی دارند که در زیر به بعضی موارد اشاره می گردد:

  • دمپرهای وزنی (ثقلی) Gravity damper
  • دمپر ضد حریق ( کنترل آتش)
  • دمپرهای ضد انفجار (Blast Damper)
  • دمپر پروانه ای
  • دمپر دیافراگمی
  • Macro Damper ( دمپرهای بسیار بزرگ)
  • Micro Damper ( دمپرهای بسیار کوچک )

تیغه دمپرها میتواند به صورت ثابت که به آن دمپرهای لوورLouver نیز گفته می شود و همچنین متحرک اتوماتیک یا دستی باشد.

دَمپر

دمپرهای دستی به وسیله یک دسته باز و بسته می گردند.
برای دمپرهای اتوماتیک موتوری، باید موتور دمپر در نظر گرفته شود. موتور دمپر (Actuator) موتوری است که روی دمپر قرار میگیرد و وظیفه کنترل دمپر به صورت اتوماتیک را دارد. موتور دمپر ها به صورت فنر برگشتی و بدون فنر برگشتی می باشند.
قطعات دمپر مختلف بوده و جنس آن برحسب ضرورت با توجه به نوع کاربرد و کارکرد و شرایط مکانی از گالوانیزه ، آلومینیوم ، استیل و … ساخته می شوند که تیغه های آن ها میتواند ثابت و یا متحرک باشند.

دمپرهای ضد حریق ( آتش ) ، تجهیزات کنترل آتش هستند که در سیستم های گرمایشی، ونت ها (VENT) و تهویه هوای HVAC به منظور جلوگیری از گسترش آتش مورد استفاده قرار می گیرند. در صورتی که دما افزایش یابد، دریچه های دمپرضد حریق ( آتش) بسته می شود. معمولا این عمل توسط یک کانکشن حرارتی که در دمای بالاتر از دمای محیط ذوب می شود انجام میگردد. دمپرهای آتش همچنین می توانند پس از دریافت یک سیگنال الکتریکی از یک سیستم اعلام حریق با استفاده از سنسورهای دود یا حرارت بسته شوند. دمپرهای آتش می توانند علاوه بر کنترل آتش و جلوگیری از سرایت آتش به مکان های مجاور، از سرایت دود نیز به مکان های مجاور جلوگیری کنند.

دسته‌بندی نشده
About designer

ارسال نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای اطلاع از قیمت پیام دهید